Wady zgryzu

Zostaw po sobie "LIKE" ❤ i podziel się wiedzą !

Wady zgryzu, jakie najczęściej spotyka się w gabinecie logopedycznym i jakie niosą konsekwencje:

– zgryz otwarty – seplenienie międzyzębowe

– przodozgryz – dorsalna wymowa głosek

– tyłozgryz – wargowo-zębowa wymowa głosek

Dlaczego wady zgryzu i wady wymowy są ze sobą ściśle połączone? Dlatego, że zgryz ma ogromny wpływ na kształtowanie się prawidłowej realizacji poszczególnych głosek. Zatem czym, charakteryzują się poszczególne wady zgryzu?

Zgryz otwarty to wada, w której widoczny jest brak styczności łuku zębowego górnego z dolnym, powoduje to nienormatywną, międzyzębową realizację głosek:  [t], [d], [n], [s], [z], [c], [dz] oraz [l]. Jeśli język nie ma naturalnej zapory w postaci zębów, to będzie się wysuwał z jamy ustnej (między łuki zębowe).

Przodozgryz charakteryzuje się wysuniętą żuchwą, wpływa to na nienormatywną, dorsalną (grzbietową) wymowę głosek: [t], [d], [n], [ś], [ź], [ć], [dź], [ń], [s], [z], [c], [dz], [sz], [ż], [cz], [dż], [l], [r]. Jeśli żuchwa jest wysunięta, to występuje brak pionizacji przedniej części języka, opieranie się czubka języka o dolne zęby, co skutkuje grzbietową wymowę głosek.

Tyłozgryz charakteryzuje się cofniętą żuchwą, wpływa to na niepożądaną wargowo-zębową realizację głosek: [p], [b], [m], [s], [z], [c], [dz]; [sz], [ż], [cz], [dż] oraz [ś], [ź], [dź] i [r]. Jeśli żuchwa jest cofnięta, to oczywiste jest, że górny łuk zębowy styka się z dolną wargą, stąd wargowo-zębowa wymowa głosek.  

Wady zgryzu negatywnie wpływają nie tylko na wygląd, ale jak się okazuję, również w znacznym  stopniu przyczyniają się do wad wymowy, zatem współpraca ortodonty i logopedy jest ściśle ze sobą powiązana.

Rodzicu! Nie lekceważ wad zgryzu, zobacz jakie mogą być jego przyczyny :

– oddychanie torem ustnym, 

– nieprawidłowe połykanie,

– nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka,

– nieprawidłowe żucie – jedną stroną uzębienia,

– skrócone wędzidełko języka lub wargi,

– nieprawidłowe nawyki (parafunkcje na przykład takie jak: zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów, czy przedłużone używanie smoczka —> o smoczku, więcej możecie przeczytać w tym artykule).

Pamiętajmy, kiedy w jamie ustnej dziecka są już wszystkie zęby mleczne (około 2-3 roku życia) możemy sprawdzić zgryz oraz zaobserwować ewentualne dysfunkcje. 

POBIERZ

Bibliografia:

Konopska L. i wsp.: Wady wymowy u osób ze zgryzem otwartym. Czas. Stomatol., 2003, 56, 115-124.

Konopska L., Rucińska-Grygiel B., Górniak D.: Zaburzenia artykulacji u osób z doprzednimi wadami zgryzu. Mag. Stomatol., 1998, 8, 7, 32-37.

Raftowicz−Wójcik K., Matthews−Brzozowska T.: Wady zgryzu a wady wymowy – przegląd piśmiennictwa. Dent. Med. Probl. 2005, 42, 1, 149-154. 

lek. stom. Karolina Sarnecka, źródło: https://www.facebook.com/stomatologiaoziemczuk/posts/1242356789437968

Opracowała: Jolanta Jędrzejewska

Zostaw po sobie "LIKE" ❤ i podziel się wiedzą !